Veganská dieta
V současné době se veganské diety těší značné popularitě. Primárním charakteristickým znakem veganské stravy je absence ve stravování jakýchkoli produktů pocházejících zvířat. Toto zahrnuje nejenom maso, drůbež, vepřové a ryby, ale též vylučuje vajíčka a mléčné výrobky. Pokud se rozhodnete pro veganský jídelníček, je důležité abyste nepožívali potraviny, ve kterých by mohly být skryty živočišné složky.

O čem je veganská dieta
Nutriční specialisté u 3Vidliček vše vyřeší za vás a připraví plnohodnotný jídelníček na míru, který bude obsahovat jídla pouze z čistě veganských surovin, která vás jistě uspokojí a nebudete chtít už nic jiného.
Mnozí lidé upřednostňují veganskou stravu kvůli zdravotním důvodům a usilují o konzumaci zdravějších potravin. Jiní se zase rozhodují pro veganský jídelníček ze závažných etických důvodů, jako jsou jejich obavy ohledně životů zvířat. Bez ohledu na motivaci, která Vás vede k volbě veganské stravy, 3vidličky Vám pomohou najít ten ideální denní stravovací plán, který bude vyhovovat Vašim potřebám.
Výhody veganské stravy vycházejí z nižšího příjmu tuků s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin, cholesterolu a živočišných bílkovin, a současně z vyššího příjmu komplexních sacharidů, vlákniny, hořčíku, kyseliny listové, vitamínů C a E a dalších důležitých živin. Vyvážený plán veganské stravy může poskytnout tělu všechny potřebné živiny pro zdravý život. Nutriční nedostatky v rámci veganské stravy obvykle vznikají v důsledku nedostatečného plánování stravy. U 3vidliček vám připravíme individuální veganské jídelníčky, které budou obsahovat vyvážený stravovací plán. Veganská strava mimo jiné přináší zdravotní prospěch v prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění, hypertenze, diabetu, rakoviny, osteoporózy, renálních onemocnění, demence, stejně jako divertikulitidy, žlučníkových kamenů a revmatoidní artritidy.
Nevýhody veganské stravy spočívají v tom, že vylučuje hlavní potravinové skupiny, jako je maso, což může ztížit zajištění všech nezbytných živin. Bez ohledu na to, kolik je váš denní příjem kalorií, 3Vidličky vám připraví jídelníček z jídel plných potřebných živit a rozmanitých chutí, která pokryjí všechny potřeby těla. Pravidelné stravování podle veganského jídelníčku může být pro některé lidi náročnější, protože vyžaduje více plánování a silnější vůli než u někoho, kdo má jídelníček s různými druhy potravin.výhod má ale ketodieta i své nevýhody. V počátečních fázích ketogenní diety můžete zaznamenat některé z níže uvedených reakcí organismu, které mohou trvat několik dnů až týdnů.
Doporučované potraviny v plánu veganské stravy:
- Luštěniny (čočka, fazole, hrách, černý hrášek, sója)
- Celozrnné obilniny (hnědá rýže, quinoa, pohanka, ječmen, oves)
- Brambory a sladké brambory
- Tofu a tempeh
- Ořechy a semena (vlašské ořechy, mandle, vlašské ořechy, chia semínka, lněné semínko)
- Zelenina (špenát, brokolice, květák, mrkev, papriky, cuketa, rajčata…)
- Ovoce (jablka, hrušky, banány, pomeranče, borůvky, maliny, avokádo, pomeranče, mandarinky, grapefruity)
- Rostlinné mléka (ořechové mléko, sojové mléko, ovesné mléko)
- Rostlinné tuky (avokádový olej, olivový olej, kokosový olej)
- Rostlinné sladidla (javorový sirup, agávový nektar, melesa)
Potraviny, které byste se měli vyvarovat při dodržování veganské stravy, zahrnují všechny potraviny pocházející zvířat. To nezahrnuje pouze maso, vepřové a drůbež, jako je tomu u vegetariánského stravovacího plánu, ale také ryby, vajíčka a mléčné výrobky. Dokonce i med je obvykle považován za nepřípustný mezi vegany. Nicméně existují veganská sladidla, jako je javorový sirup nebo melasa, která mohou sloužit jako alternativa.